Prežijú u nás národné parky?

Pokúsime sa zistiť, aký je súčasný stav národných parkov a aký je ich potenciál.

27.08.2021 11:25
clankova_NP1
debata

Prežijú u nás národné parky?

"Zachráňme národné parky – to je názov nového seriálu denníka Pravda. Zdá sa vám, že názov je príliš emotívny, provokujúci a otázka tak nestojí? Lenže už o pár dní sa bude rozhodovať o tom, ako sa krajina a príroda na Slovensku zmenia. Akú budú mať tvár.

Naše národné parky sú na rozdiel od európskych absurdným miestom. Nemajú jedného správcu, ale viacerých. Ochranárov, lesníkov, urbárnikov. Často medzi sebou bojujú. Štátne lesy TANAPu dodnes osočujú ochranárov, že nedovolili spracovať kalamitu, lykožrút sa šíri z rezervácií a hubí iné lesy. Toto už vyvrátili vedci z Ústavu ekológie lesa a Štátnej ochrany prírody. „Bezzásahové územia možno zbaviť viny za ťažko zvládnuteľnú situáciu s odumieraním smrečín,“ zdôrazňujú.

Parlament má v septembri rozhodnúť, či sa zjednotí správa pozemkov. Tie štátne sa prevedú pod národné parky. Čo by prinieslo útlm ťažby, výstavby, poľovania. Lesníci sú proti, najnovšie aj Združenie miest a obcí Slovenska. Argumentuje znížením zamestnanosti a výpadkom daní.

Podľa Iniciatívy My sme les skúsenosti zo zahraničia sú opačné. Zamestnanosť je v zjednotených národných parkoch desaťnásobne vyššia. V Česku, kde sa už reforma uskutočnila, zarábajú obce v národných parkoch dvojnásobne viac oproti obciam mimo parkov. Preto 28 ochranárskych organizácií v reforme vidí historickú šancu.

Vo svete je štandard, že v národných parkoch nerušene pôsobí príroda. Človek jej nediktuje, ale žasne nad jej schopnosťami. U nás žasne nad bizarnou výstavbou, príroda slúži často len biznisu…

Preto každý druhý týždeň v sobotnej prílohe Víkend a neskôr aj na webe pravda.sk zverejníme reportáž z každého z deviatich národných parkov Slovenska. Poukážeme na to, prečo sú cenné, jedinečné a nenahraditeľné. Stále je v nich čo objavovať a majú svoje veľkolepé tajomstvá."

odkaz Foto: Ľuboš Pilc
Jakub Prokeš, šéfredaktor

Seriál Zachráňme národné parky bude mať 9 častí, vychádzať bude v prílohe Víkend každý druhý týždeň. Už túto sobotu 28. 8. vyjde v denníku Pravda prvá časť o NP Slovenský kras.

  • Navštívime miesta s autentickou prírodou, pre ktorú boli tieto národné parky vyhlasované.
  • Budeme sa zhovárať s ľuďmi, čo tam žijú a pracujú o tom, čo ich trápi, ako vidia budúcnosť národného parku.
  • Priblížime vám aj niektoré miesta, na ktoré sa bežný turista nedostane.
  • Priblížime vám aj miesta, ktoré sú zničené, vyťažené, poznačené výstavbou alebo inými negatívnymi vplyvmi.
  • A aj miesta, ktoré sú jednoducho známe, príťažlivé alebo niečím zaujímavé.

Pokúsime sa zistiť, aký je súčasný stav národných parkov a aký je ich potenciál. Majú šancu byť skutočnými národnými parkmi a ponúkať naozaj kvalitné prírodné zážitky?

Reportážny seriál vzniká v spolupráci s kampaňou Osloboďme národné parky pod záštitou iniciatívy My sme les, občianskeho združenia Prales a ďalších 26 ochranárskych organizácií.


Veselé leto s Pravdou

Podeľte sa o tie najvtipnejšie zážitky spolu s nami. Pošlite nám fotografiu, ktorá zachytáva, ako vyzerá veselé leto podľa vašich predstáv alebo hlasujte za foto, ktorá vás najviac pobavila a vyhrajte hodnotné ceny.

V hre je viac ako 80 cien v hodnote až 20 000 €. Vyhrajte luxusný all inclusive pobyt v Thajsku, ratanovú sedaciu zostavu, množstvo užitočných pomocníkov do domácnosti či adrenalínovú jazdu.

Zapojiť sa môžte tu.

poznate Slovensko 3. tyzden Mohlo by Vás zaujímať Letný obrázkový kvíz: Poznáte Slovensko?
Súťaž bola ukončená. Výhercov budeme kontaktovať.
debata chyba
Viac na túto tému: #národné parky